Perth Grand Prix 2018 and results

Perth Grand Prix 2018 and results

PERTH GRAND PRIX  

 Perth Grand Prix Sunday 14 October 2018 – Results

Ten individual titles were contested on Sunday 14 October at the Perth Grand Prix which had attracted entries from Ireland and Wales in addition to the Scots home entries.

With no Welsh players entered in the cadet and minor age groups, Scotland dominated proceedings with excellent wins for Hania Petryk, Daniel Tibbetts, Holly MacNamara and Louis Loi.

Faye Leggett played well to overcome Welsh international, Lydia John, in the junior girls final while Rafal Wilowski lost out to Welsh international Yameen Al Dahiri in the junior boys final.

Wales got some revenge for their defeat on Saturday evening by dominating the Band 1 Singles events courtesy of Beth Roberts and Marc Castro. Beth capped an excellent day for her by winning the Ladies Singles against Glasgow`s Alisa Khalid who had performed well to make it through to the final.

The number 2 seed, Zac Wilson, from Belfast, who had flown over to play for North Ayrshire in the Scottish National League on Saturday won the title at his team mates expense defeating, Chris Main in the semi and no1 seed, Colin Dalgleish in the final. Both matches were closely contested affairs with Zac just edging them out 3-1 in both cases.

A big thank you to all our visitors from Wales and Ireland who travelled and added variety and interest to the event and to the excellent team of TTS volunteers, Senga Thomson, Stewart McGowan, Alison Woods, Lorraine Johnston and Ken Cadogan who worked tirelessly on the control table.

Table Tennis Scotland

Perth Grand Prix – Sunday 14 October 2018
     
Men’s Singles Winner Zak Wilson
  Runner Up Colin Dalgleish
     
Ladies Singles Winner Beth Roberts
  Runner Up Alisa Khalid
     
Men’s Band 1 Singles Winner Marc Castro
  Runner Up Yameen Al-Dahiri
     
Ladies Band 1 Singles Winner Beth Roberts
  Runner Up Lydia John
     
Junior Boys Winner Yameen Al-Dahiri
  Runner Up Rafal Wilowski
     
Junior Girls Winner Faye Leggett
  Runner Up Lydia John
     
Cadet Boys Winner Louis Loi
  Runner Up Rayyan Khalid
     
Cadet Girls Winner Holly McNamara
  Runner Up Hania Petryk
     
Minor Boys Winner Daniel Tibbetts
  Runner Up Haydn Jackson
     
Minor Girls Winner Hania Petryk
  Runner Up Amelia Smolarek

   

Share

Recommended Posts